Mužské koncovky

8. května 2007 v 21:20 | Tia |  Mluvnice Elfštiny

Mužské koncovky

Mnohé nebo většina těchto koncovek jsou občas agentální, tzn. že označují toho, kdo dělá to, co vyjadřuje význam kmenu; činitele (jako v anglické -er v thinker - myslitel, odvozené od think - myslet). Někdy jen označují mužský rod.

-do: evidentně varianta -no (viz níže) používaná především po l a n. Agentální lindo - zpěvák z LIN - zpívat.
-indo: mužská agentální přípona, atestovaná v melindo - milenec a colindo - nositel (Cormacolindor - nositelé prstenu). Odpovídající ženská koncovka je -indë.
-ion: v morion - ten temný (dark one), týká se Morgotha. Možná je to vlastně -on připojené ke starému slovu mori - černý (> quenijské morë jako samostatné slovo, MOR). Jinak je -ion patronymická koncovka "syn něčeho" (YON).
-mo: Tolkien zaznamenal, že "koncovka -mo se často objevuje ve jménech nebo titulech, někdy s agentálním významem": Ulmo byl interpretován jako "Vylévač" (UL - vylévat). Ale v ciryamo - námořník koncovka -mo nemá agentální význam; je jednoduše přidána za cirya - loď, takže význam je doslovně "lodník".Podobně Súlimo, titul Manwëho, znamená "větrník". Další příklady jsou sermo - přítel z SER - milovat, mít rád (o přátelství) a ingolmo - vědec z lórë - věda; viz také jméno Valy Irmo - tužebník. Ženský protějšek této koncovky je -, ale vyskytuje se spíše vzácně.
-no: další mužská koncovka, která je někdy agentální a někdy ne: jednoduše mužské je otorno - "(nepokrevní) bratr" (TOR - bratr), angentální tirno - hlídač, strážce z TIR - hlídat; samno - řemeslník.
-o: mužská koncovka, někdy s agentálním významem: tyaro - původce, činitel ze slovesného kmenu tyar- - způsobit; Pityo - přezdívka "ten Malý" z pitya - malý. Někdy nazýváno jako "zájmenná koncovka" definující osobu, někoho. Ale zdá se, že patřičně je tato koncovka mužská.
-on: koncovka mužských jmen. Toto je z kontextu přiděleného Sindarin, ale tato koncovka je platná i v Quenye: porovnejte jména Sauron a Ancalimon s adjektivy saura - ohavný a ancalima - nejjasnější. V souhlasu s Dopisy, Sauron byl původně Thaurond (th v něm bylo vyslovováno jako řecké písmeno) a koncové d může být zachováno před koncovkou (např. genitiv Saurondo). Nalezneme také andon - velká brána (andond-) z ando - brána (AD). Tato slova ukazují, že -on není výlučně koncovka jmen. Viz také aldëon - alej z adjektiva aldëa - zastíněný stromy, přestože toto je velmi brzká Quenya a nemusí mít plné oprávnění. Tato slova očividně nejsou mužského rodu; neoznačují ani nic živého.
-r, -ro: agentální koncovky, jako anglické -er: ista - vědět, istar - čaroděj, vědoucí, znalec (podle Tolkiena Istari - "ti,kteří vědí, znají, umí"); envinyata - obnovit > Envinyatar - obnovitel. Koncovky -r a -ro mohou být přidány i k substantivům: X-r(o) potom znamená "osoba mající X, mající co dělat s X", jako istya - znalost, istyar - znalý muž, učenec. Je možné, že koncovka -r neoznačuje pohlaví, když -ro je jednoznačně mužské a -rë jednoznačně ženské. Viz ontaro, ontarë - rodič, m. a ž., z ONO. Vypadá to, že koncovka -ro tvoří svůj plurál koncovkou -ri; vzhledem k tomu, že -ri je plurálovou koncovkou i pro -, rozlišení pohlaví se v množném čísle ztrácí: ontari - rodiče.
-u: mužská koncovka, někdy s agentálním významem: ERE - být sám > Eru - Jeden, Bůh; KHER - řídit, vládnout > heru - pán. Slovo ainu je speciální případ. Toto slovo, označující jednoho z andělských duchů, prvotně stvořených Stvořitelem, bylo ve skutečnosti vypůjčeno z Valarského ayanúz. Ale elfové mysleli, že ainu je osobní, zpodstatnělý tvar z (do té doby) neexistujícího adjektiva aina, a tak začali používat toto adjektivum a dali mu význam "svatý", neboť svatost byla základní charakteristikou Ainur. Tato lidová etymologie naznačuje, že koncovka -u (kromě -o) byla často používána k odvozování osobních, zpodstatnělých tvarů od přídavných jmen. Ženský ekvivalent -u je nejspíš -i; viz níže. (Ale množné číslo Ainur se evidentně týká celého rodu, bez rozlišení pohlaví. Toto je nejspíše jedna z několika pravých mužských koncovek uvedených zde.)
-wë: abstraktní přípona objevující se ve jménech jako Manwë, Elwë, Ingwë, Finwë. Nicméně Tolkien později rozhodl, že to bude prvek jednoduše znamenající "osoba", obecně, ale ne výhradně mužského rodu (jediný ověřený případ ženy mající ve jméně - je Elenwë). V Dopisech je Manwë překládáno jako "požehnaný tvor".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama