Různé koncovky

8. května 2007 v 21:25 | Tia
Různé
Zde jsou uvedeny koncovky různých významů.

-il: v siril - potůček z SIR - plynout, tato koncovka zřejmě označuje neživotného zástupce (ale může to také být jen varianta zdrobňovací koncovky -llë, viz níže). Také sicil - "dýka, nůž" z SIK a tecil - "pero" z TEK - psát. Nejméně v jednom slově funguje -il jako agentální koncovka: nacil - vítěz atestováno pouze (ve tvaru -dacil) ve složeninách jako Hyarmendacil - Jižní vítěz, jméno gondorského krále. Tento prvek je jistě odvozen z ndakla, kmen NDAK znamenající "být přemožen, zavražděn".
-incë: zdrobňující koncovka: atar - otec, atarincë - tatínek; heri - paní, hérincë - slečna, malá paní ( ale dlouhé é v hérincë může znamenat, že toto slovo je odvozeno od hér-, tvaru slova heru - pán, používaného před koncovkou; což by značilo, že koncovka -incë nerozlišuje pohlaví).
-llë: zdrobňující koncovka. Nandë - harfa, nandellë - harfička (také nellë - potok, říčka z nén - voda - takže nen-llë > nellë, doslovně "malý (tok) vody"). Pozor na záměnu s ženskou koncovkou v Tintallë.
-në: sada, soubor, souprava něčeho: carca - zub, carcanë - řada zubů.
-rë: koncovka označující sbírku, množinu věcí které jsou zmiňovány: fanya - mrak, fanyarë - "obloha, horní vzduch a mraky". Možná že - je jen obdobou -, možná carcanë je správně carcarë.
-ssë: přípona označující abstraktum nebo lokalitu, pozor na záměnu s lokativní koncovkou (přestože může být příbuzná). Příklady tohoto skloňování jsou Vala - andělská moc > valassë - božství, laiqua - zelený > laiquassë - zelenost, handa - inteligentní > handassë - inteligence, hópa - přístav > hopassë - přístaviště (dlouhé ó z hópa je zkráceno), findë - vlas > findessë - vlasy, vlasy osoby jako celek. Viz také celussë - záplava, z celu - rychle vytékat.
-vë: koncovka příslovcí, přidává se za adjektiva: anda - dlouhý, andavë - dlouze.
-ya: "koncovka projevu lásky, náklonnosti", viz Anardilya - drahý Anardil. Pozor na záměnu se slovesnou a adjektivní koncovkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama